فروشگاه تفریحات سالم

بازدید از موزه هرمیتاژ – به روایت سینا زارعی

موزه ارمیتاژ

به نام خدا 

سینا زارعی

راهنمای گردشگری فرانسوی و انگلیسی زبان

برنامه‌ریز و اجرا کننده‌ی تور روسیه

سینا برای ما از چگونگی بازدید از موزه هرمیتاژ می گوید .

آدرس صفحه اینستاگرام سینا

مقدمه 

موزه‌ها مثل تونل زمان هستند؛ شما رو در یک لحظه می برند به جاهای خیلی دور و برای شما قصه‌ها و داستان‌های متفاوتی رو روایت می‌کنند.

گاهی داستان‌ها غمگین هستند و گاهی شاد و شاید گاهی هم ترسناک.

موزه‌ها پر هستند از عبرت و لذت.

 لذت فهمیدن، لذت درک گذشته، لذت فهم اینکه پادشاه چه طوری زندگی میکرد یا لباس می‌پوشید و یا اینکه انسان‌های سالیان دور چه طوری نقاشی می‌کردند یا غذا می خورند.

گاهی موزه‌ها تابلوهایی دارند که پر از داستان اشخاص متفاوت و رفتارهایی هست که با هم داشتند.

گاهی هم تابلوهایی رو میبینیم که هنوز راز اون‌ها رو نفهمیدیم.

بعضی موزه‌ها اینقدر بزرگ و متنوع هستند که شما انگار در یک شهر بزرگ گم میشید، از سالنی به سالنی و از تمدنی به تمدنی دیگر.

موزه‌ی هرمیتاژ در سن پترزبورگ روسیه بیشترین تعداد آثار رو در میان همه‌ی موزه‌های جهان داره و من، سینا زارعی در این نوشته سعی میکنم با هم به این موزه بریم و به عنوان تورلیدر شما رو همراهی کنم تا بهتر بتونید این موزه رو ببينيد.

تاریخ موزه‌ی هرمیتاژ

ما در جهان دو موزه بسیار مطرح داریم  که هر دو عنوان معروف‌ترین موزه ها را دارند.

از این بین آنها یکی بزرگ ترین موزه جهان، لوور در پاریس و دیگری موزه هرمیتاژ است در سنت پترزبورگ روسیه که رکورد بیشترین تعداد اشیا را دارد .

در موزه هرمیتاژ سه میلیون شیء وجود دارد که مسلما هیچگاه این اشیاء همزمان به نمایش در نمی آیند .

در کل در تمامی موزه‌ها، دو بخش اصلی با کاربری انبار و نمایش را شاهد هستیم که در بخش نمایش موزه  حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از اشیاء موجود نمایش داده می شود .

موزه هرمیتاژ در مرکز شهر سن پترزبورگ، دقیقا در کنار رودخانه نوا قرار دارد؛ و بنای اولیه این موزه ابتدا کاخ زمستانی ملکه الیزابت، دختر پتر کبیر بوده است (۱۷۵۴) .

در حال حاضر کاخ زمستانی دیگری به نام پترکبیر (پیتر اول) به صورت مجزا قابل بازدید است و با ساختمان موزه‌ی هرمیتاژ فرق دارد؛ اما بازدید آن توصیه نمی‌شود.

کاترین کبیر در سال ۱۷۶۴ شروع به خرید اجناس ارزشمند در تمام دنیا کرد و یک موزه خصوصی را در کاخ زمستانی به وجود آورد .

موزه هرمیتاژ همانند کاخ گلستان که به عنوان اولین موزه‌ی ایران توسط ناصرالدین شاه و به صورت موزه‌ی خصوصی شاه در نظر گرفته شده بود، مملو از هدایا و خریدهایی بود که کاترین کبیر از اقصی نقاط عالم خریده و جمع آوری کرده بود.

موزه هرمیتاژ در سال ۱۹۶۴ پایه گذاری شد.

رفتن به موزه

موزه هرمیتاژ

پیدا کردن این موزه کار سختی نیست ، این موزه در مرکز شهر سن پترزبورگ و در انتهای معروف ترین خیابان سن پترزبورگ به نام خیابان ”نوسکی پراسپکت” قرار دارد .

همچنین در انتهای این خیابان،  در میدان کاخ می‌توان کاخ های متعددی را دید که یکی از آنها کاخ زمستانی اصلی و یا همان موزه هرمیتاژ است.

جنرال استف بیلدینگ

در سمت دیگر میدان(سمت چپ ) یک ساختمان دیگر قرار دارد به نام جنرال استف بیلدینگ (General Staff Building) که بخش هنرهای مدرن و هنرهای معاصر موزه هرمیتاژ است، که هر دو دارای بلیط های متفاوت هستند .

از دیگر اماکن و آثار دیدنی اطراف موزه هرمیتاژ میتوانیم به مسجد سن پترزبورگ، کلیسای کازانسکی ،کلیسای اسحاق مقدس ، تئاتر مارینسکی ، تئاتر میخایلوفسکی و همچنین کلیسای ناجی در خون (Savior on the Spilled Blood) اشاره کرد .

ایستگاه متروی نزدیک به موزه هرمیتاژ ایستگاه ادمیرالتیسکایا (Admiralteiskaya)  نام دارد و حدود ۶۰۰ متر تا موزه فاصله دارد، شاید جالب باشد که بدانید اسامی ایستگاه های مترو در روسیه با پسوند ”کایا” خاتمه می یابند .

اکثر اقامتگاه ها ، هاستل ها و هتل ها نیز در همین محدوده شهر هستند که به دلیل دسترسی سریع نیاز کمتری به استفاده از حمل و نقل عمومی است. 

ساعات بازدید

موزه هرمیتاژ در روزهای دوشنبه، مثل اغلب موزه های دنیا بسته است .

با این حال ساعات بازدید از این موزه در دیگر ایام هفته به صورت زیر است :

سه شنبه، پنجشنبه، شنبه و یکشنبه بین ساعت 10:30 صبح تا 6 بعد از ظهر.

چهارشنبه و جمعه 10:30 صبح تا 9 عصر.

 یک ساعت قبل از ساعات بسته شدن موزه، فروش بلیط متوقف می شود .

بلیط

صف خرید بلیط موزه هرمیتاژ

صف خرید بلیط موزه هرمیتاژ

شما سه راه برای خرید بلیط دارید : 

راه اول، از طریق سایت موزه هرمیتاژ .

راه دوم، از طریق گیشه های الکترونیکی که در حیات موزه قرار دارند . 

راه سوم، به صورت پرداخت نقدی و حضوری در صف ورودی موزه ها .

اگر بلیط را اینترنتی خریداری کنید از یک درب مخصوص و بدون نیاز به ورود به صف، وارد موزه می شوید.

اما اگر تمایل داشتید از روش های دیگر برای تهیه بلیط استفاده کنید، باید حدود ۲ تا ۳ ساعت در یک صف بسیار بلند و طولانی بایستید تا بتوانید بلیط را تهیه کنید .

قیمت‌ بلیط ها نیز متنوع است و در گران ترین حالت ممکن، نیاز به پرداخت 700 روبل برای هر  سه مجموعه ( ساختمان اصلی، جنرال استف بیلدینگ، ساختمان موزه هنرهای معاصر، کاخ زمستانی پتر کبیر-یکم-) دارید .

کاخ زمستانی فعلی (پتر کبیر) به صورت پناهگاه زیر زمینی است که در زمستان جهت حفظ سلامت پادشاه استفاده می شده است و از اتاقها و راهروهایی تشکیل شده است؛ این کاخ، موزه هرمیتاژ (کاخ زمستانی اصلی ملکه الیزابت) نیست.

بلیط دیگر۳۰۰  روبل قیمت دارد و فقط ساختمان اصلی را شامل می شود و برای  بازدید از بخش هنرهای معاصر نیاز دارید ۳۰۰ تا ۳۵۰ روبل را به صورت اضافه بپردازید.

تورهای نیز به صورت مجزا درون موزه تعریف شده است که برای استفاده از آنها یک عدد راهنمای صوتی در اختیارتان قرار داده می‌شود (کد هر شیء را در دستگاه وارد میکنید و توضیحات برای شما پخش می شود)  و یا یک راهنمای محلی موزه شما را همراهی خواهد کرد.

قیمت این تورها نیز از ۱۵۰ تا ۲۵۰ روبل است و اگر راهنمای اختصاصی بخواهید، یک تور لیدر شما را همراهی می کند که هزینه آن 8000 روبل است. 

نکته: بازدید افراد عضو آیکوم (ICOM) مجانی و بدون صف از ورودی مجزا خواهد بود. همچنین دانشجویانی که کارت بین‌المللی دانشجویی (ISIC) دارند از صف طولانی ولی مجانی می‌توانند از موزه بازدید کنند.

بلیط موزه هرمیتاژ- ۲۰۱۹

راهنمای بازدید از موزه هرمیتاژ

موزه هرمیتاژ یک موزه بسیار بزرگ و پیچیده است و شما تحت هیچ شرایط نمی توانید در طول یک روز از آن به صورت کامل بازدید کنید و به همه قسمتهای این موزه و سالن ها سر بزنید.

دلیل این امر تعداد طبقات ، راهرو ها و سالن های بسیار زیاد است و اگر طبق روش خاص و براساس برنامه تعیین شده بازدید را انجام ندهید سردرگم خواهید شد و لذت کافی را از بازدید نخواهید برد .

پس از آنکه وارد حیاط موزه می‌شوید، در صف می‌ایستید و بلیط را تهیه می کنید و یا بلیط اینترنتی خریداری شده را نشان می دهید و از درب مخصوص پشتی، وارد موزه می شوید.

برای ورود به موزه اگر لباس سنگین (کاپشن سنگین و بزرگ )، کوله پشتی، آب، نوشیدنی و خوراکی همراه دارید آنها را باید در ورودی تحویل دهید (Cloakroom) تا برای شما به امانت نگه دارند و نیازی به پرداخت هزینه نخواهد داشت . توجه داشته باشید که مقداری پول نقد همراه خود داشته باشید که اگر نیاز به خرید سوغاتی یا غیره در موزه داشتید، امکان برگشت دوباره وجود نخواهد داشت.

نکته: بعد از خرید بلیط نقشه‌های موزه را تهیه کنید.

تنها دوربین و گوشی موبایل می توانید با خود به داخل ساختمان ببرید و غیر از موارد فوق هر چیزی را که همراه دارید باید تحویل دهید. 

بعد از گذشتن از گیت مغناطیسی ورودی، مستقیم یک راهرو بسیار زیبا با فرش قرمز و لوستر ها وگچبری های زیبا می بینید که این ورودی اصلی موز است قبل از این ورودی، سمت راست، یک راهرو دیگر قرار دارد  که با کافی شاپ و کتاب‌فروشی‌ها شروع می شود. اشیاء مربوط به شهر پالمیرا ، پرسپولیس و همچنین تمدن آشوری نیز در همین قسمت قرار دارد.

بعد از گذر از این قسمت ها وارد بخش مصر باستان و روم و یونان می شوید.

سردیس‌های شهر پالمیرا سوریه که بعد از تخریب به این موزه آورده شده

سردیس‌های شهر پالمیرا سوریه که بعد از تخریب به این موزه آورده شده‌اند.

در کنار آثار شهر پالمیرا

آثار شهر پالمیرا

نقش برجسته هخامنشی؛ همانطور که ذکر شد در بخشی مجزایی از سالن اصلی ایران و در فرعی سمت راست سرسرای اصلی است

نقش برجسته های تمدن آشوری بین النهرین

نقش برجسته های تمدن آشوری بین النهرین

بخش مصر، مجسمه‌ی کلئوپاترای هفتم

بخش مصر، مجسمه‌ی کلئوپاترای هفتم

بخش روم و یونان، مجسمه ی بزرگ ژوپیتر

بخش روم و یونان، مجسمه ی بزرگ ژوپیتر

این قسمت های شاخص را اول از اینجا بازدید کنید قبل از اینکه وارد راهرو و سرسرای اصلی شوید، با این وجود بخش اصلی که مربوط به ایران است در اینجا قرار ندارد .

البته تصور نکنید بخش تخت جمشید موزه هرمیتاژ همانند موزه لوور باشد که تعداد آثار نمایش داده شده زیاد باشد ، شاید دو یا سه نقش برجسته تخت جمشید را ببینید و چند لوح خط میخی.

بعد وارد راهرو سرسرای اصلی می شوید که شلوغ ترین قسمت موزه است که از تجمع آدم ها متوجه این موضوع خواهید شد. از جمله آثاری که در کل این مجموعه خواهید دید تعداد زیادی تابلو نقاشی، مجسمه‌های معروف و نقاشی های هنرمندان اسپانیایی، ایتالیایی، یا آثاری دیگری از هنرمندان معروف دیگری مثل رامبرانت و میکل آنژ در این مسیر قابل بازدید است .

راهروی اصلی موزه هرمیتاژ

راهروی اصلی موزه هرمیتاژ

در زیر زمین این بخش، قالی پازیریک قرار دارد، قدیمی ترین قالی دنیا که در منطقه سیبری کشف شد و نقوش آن بی شباهت به دوران هخامنشی نیست . 

قالی پازیریک که در فرعی سمت راست قبل از ورودی اصلی است

قالی پازیریک که در زیر زمین است.

 سالن اول موزه هرمیتاژ

هنگامی که این بنا را دیدید شما در سالن اول هستید

در همین امتداد به سمت جلو آثار زیر قابل مشاهده است.

پادشاهان روسیه تزاری

ابتدا نقاشی‌های زیادی با مضامین مسیحیت می‌بینیم، همچنین در راهرو کنار همین سالن نقاشی‌هایی پرتره از پادشاهان روسیه تزاری را می‌بینیم مثل این تابلو از نیکلای دوم، آخرین تزار روسیه

در همین امتداد سالن اصلی به سمت جلو اتاق‌های مجلل زیادی وجود دارد که‌ یکی پشت سر دیگری قرار دارد

در همین مسیر، سمت راست (بعد از اتاق ۱۷۶) راه پله‌ای بسیار ساده وجود دارد که شما را به طبقه دوم هدایت میکند.

طبقه دوم شامل آثار آسیایی است که از راست به چپ امتداد دارد
چین
هند
عثمانی
ایرانی

پس، سالن ایران آخرین سالن سمت چپ خواهد بود.

آثار ایران از دوران ساسانی(یکسری ظروف فلزی دوران ساسانی ) شروع می‌شود. سپس صفویان( تعدادی کاشی کاری)، و قاجار( تابلوهای قاجاری ،رنگ روغن، نقاشی فتحعلی شاه ) . 

سالن عثمانی موزه هرمیتاژ

سالن عثمانی

قلم زنی ساسانی موزه هرمیتاژ

قلم زنی ساسانی

کاشی کاری‌های زرین فام موزه هرمیتاژ

کاشی کاری‌های زرین فام

تابلوهای قاجاری موزه هرمیتاژ

تابلوهای قاجاری

بعد از پایین آمدن و بازگشت به مسیر اصلی اولیه، سالن هایی را که بازدید می کنید به صورت  خودکار به قسمت بعدی هدایت می شوید و بعد از دور زدن بخش اصلی، به راستای میانی که یک پل شیشه ای بین دو بلوک ساختمان قرار دارد، می‌رسید و زمانی که از این پل رد می شوید متوجه خواهید شد که از بین دو بلوک گذر می‌کنید.

حال بهتر است که دیگر آثار را با توجه به نقشه ببینیم، همچنین اگر شما اپلیکیشن‌های به نام Hermitage رادر اینترنت جستجو کنید، برنامه‌های خوبی را پیدا خواهید کرد که برای پیدا کردن آثار در موزه به شما کمک میکند.

نرم افزار های کاربردی

نقشه های ساختمان اصلی

نقشه کلی از ساختمان های موزه اصلی هرمیتاژ

نقشه کلی از ساختمان های موزه اصلی

طبقه همکف موزه اصلی هرمیتاژ

طبقه همکف

طبقه اول (اصلی ترین بخش) موزه اصلی هرمیتاژ

طبقه اول (اصلی ترین بخش)

طبقه دوم (ایران) موزه هرمیتاژ

طبقه دوم (ایران)

تخت سلطنت تزار نیکولاس به همراه نشان عقاب دو سر

تخت سلطنت تزار نیکولاس به همراه نشان عقاب دو سر

در این بخش تابلوهای نقاشان ایتالیا و اسپانیا و فرانسه در قرن های شانزده الی هفده میلادی قرار دارد.

این سالن بسیار شلوغ است و این مجسمه‌ی زیبا میتواند نشانه‌ی بسیار خوبی برای راه‌یابی باشد؛ در آخر همین سالن در انتها نقاشی های رامبرانت (نقاش معروف هلندی قرن هفده) قابل مشاهده است.

سالن رامبرانت

سالن رامبرانت

نقاشی معروف قربانی کردن اسحاق بدست ابراهیم پیامبر از رامبرانت

نقاشی معروف قربانی کردن اسحاق بدست ابراهیم پیامبر از رامبرانت

دیگر آثار شاخص طبقه اول

حضرت مریم در حال شیر دادن به عیسی مسیح

تنها اثر داوینچی در موزه هرمیتاژ;

Madonna and child, 15th century

حضرت مریم در حال شیر دادن به عیسی مسیح

مجسمه‌ی معروف میکل آنژ به نام مرد قوز کرده

مجسمه‌ی معروف میکل آنژ به نام مرد قوز کرده

باز در یک فرعی این سالن قابل مشاهده است با اسب‌ها و زره‌های گلادیاتورهای معروف از تمام دنیا.

راهرو اختصاصی مجسمه های ایتالیایی

در این راهرو مجسمه‌های معروفی همچون
سایک، مریم مجدلیه و غیره قرار دارد.

مجسمه معروف سایک و کوپیدو

مجسمه معروف سایک و کوپیدو

کوپیدو (خدای عشق) پسر آفرودیت (ونوس) ، شیفتهٔ دختر زیبایی به نام سایک می‌گردد و همهٔ شادی‌ها و نعمت‌های جهان، به جز لذت دیدار خویش را به او ارزانی می‌دارد.

این کار باعث می گردد، حسادت بی رحمانهٔ مادر خود را برانگیزد، اما سرانجام با پادرمیانی زئوس پایانی خوش می‌یابد و سایک و کوپیدو ازدواج می کنند.

این مجسمه اثر آنتونیو کانووا ایتالیایی است که در قرن نوزدهم است که اثر اصلی آن در موزه‌ی لوور است.

مریم مجدلیه (تنها حواری زن حضرت مسیح) اثر دیگری از Antonio Canova

مریم مجدلیه (تنها حواری زن حضرت مسیح) اثر دیگری از Antonio Canova

هر وقت با این نما از پنجره‌های موزه مواجه شدید بدانید که در راه رفتن به سمن سالن های راستای میانی و دور زدن بخش اصلی هستید

بخش هنرهای مدرن در ساختمان روبرو با ورودی و بلیط جداگانه در آن سمت میدان -سمت چپ-

نقشه‌های ساختمان (General Staff Building) که همان موزه هنرهای مدرن است.

طبقه اول

طبقه دوم

طبقه سوم

راهرو ورودی

اثر پیکاسو در سال ۱۹۹۱ به نام افسنطین

اثر پیکاسو در سال ۱۹۹۱ به نام افسنطین

امضای پیکاسو بر یکی از آثارش Pablo Picasso 1881-1973 Spain

امضای پیکاسو بر یکی از آثارش Pablo Picasso 1881-1973 Spain

اثری از ((کلود مونه))

اثری از ((کلود مونه))

اثر معروف ((Henri Matisse ))

اثر معروف ((Henri Matisse ))

سالن جواهرات

برای بازید از این بخش باید بلیط جداگانه تهیه کرد و همراهی با راهنمای مخصوص موزه الزامیست؛ همچنین هر گونه عکس و فیلمبرداری در این بخش ممنوع می‌باشد.

ساعت بازدید سالن جواهرات؛ سه‌شنبه و شنبه ساعت ۱۱ الی ۱۶ و یکشنبه ساعت ۱۱ الی ۱۵ می‌باشد.

با سینا به روسیه و موزه هرمیتاژ سفر کن

  •  

دیدگاه‌ها (0)

*
*

دلیل بازگشت وجه