فروشگاه تفریحات سالم

چگونه به اروپا ارزان سفر کنیم – علی تدین

علی تدین

علی تدین

کار آفرین گردشگری و جهانگرد.

علی دارای مدرک کارشناسی ارشد MBA هست و یک جهانگرد باتجربه که تا الان به کشور های مختلفی سفر کرده و در صفحه اینستاگرام خودش این سفر ها را به اشتراک می گذارد.

صفحه اینستاگرام TravelInMyview علی تدین

در این مصاحبه علی از چگونه به اروپا ارزان سفر کنیم خواهد گفت و نکات بسیار مهمی را مطرح می کند که باید در سفر به اروپا و شاید خیلی نقاط دیگر دنیا از آن استفاده کنیم.

سلام سال نو مبارک و سال نو تمام مخاطبان همیار تورگاید هم مبارک باشه .

در رابطه با سفر ارزان قیمت به اروپا که سوال پرسیده بودی روشهای متنوعی وجود دارد ولی قبل از هرچیز باید ببینیم که هدف از سفر چیست ؟

در هر صورت برای رفتن به اروپا به ویزای شینگن نیاز داریم و مقداری گرفتن ویزای شینگن مخصوصا برای بار اول و دوم درصورتی که هزینه اهمیت داشته باشد کار مشکلی است .

و در اگر خود دست به اقدام مستقیم بزنیم ممکنه ویزا به ما تعلق نگیرد بنابراین من همیشه به همه دوستانی که می پرسند پیشنهاد می کنم که بار اول و دوم برای سفر به اروپا از طریق آژانس‌ها اقدام کنند و تور ثبت نام کنند تا بتوانند به ویزای شینگن به صورت قطعی برسند.

گرفتن ویزا

 اما اگر کسی قبلا ویزار را دریافت کردن و الان قصد دارند بصورت مستقیم اقدام کنند حال می توانند با مراجعه به سایت سفارت ها و پرکردن فرم ثبت نام و پروسه رجیستر را انجام دهند .

خیلی از سفارت ها مثل سفارت فرانسه دارای سیستم vfs هستند و شما با مراجعه به vfs و انجام انگشت‌نگاری وسپس تحویل مدارک به همراه پرداخت هزینه ویزا که ۸۵ یورو است در خواست خود را ثبت کنید.

اگرچه می توانیم همین اقدامات را برای بار اول و دوم نیز انجام دهیم ولی ریسک رد شدن درخواست وجود دارد به این دلیل برای شروع این روش را توصیه نمی کنم .

بعد از دریافت ویزا با توجه به برنامه سفری که ارائه دادید ( توی چه شهرهای و به چه منظوری قصد دارید اقامت داشته باشید به همراه اسم هتل ها ،پروازها و هر آنچه که ارائه داید به سفارت که البته در حالتی که از طریق آژانس اقدام نکرده باشید در قیر اینصورت آژانس خود این کار را برای شما انجام خواهند داد و بر اساس اون برنامه سفر که شما یک هفته دو هفته یک ماه هر چی که برنامه سفر داشته باشید) به همراه دو سه روز اختلاف معمولاً بیشتر به شما اعتبار ویزا خواهند داد .

برای مثال برای 20 روز برنامه سفر به شما ۲۳ روز اعتبار ویزا شینگن می دهند که بتوانید از مدت اقامت خود استفاده کنید و در کشورهای عضو حوزه شینگن رفت و آمد کنید .

سنجش ارزانی و گرانی سفر به یک کشور

اگر بخواهم گران ترین کشور اروپایی را جهت سفر به شما معرفی کنم می توانم از سوئیس نام ببرم که واحد پول آن نیز فرانک است .

چگونه گران ترین ؟ برای مثال شما اگر یک بیگ مک کمبو( یک ساندویچ همبرگر با سیب زمینی و نوشابه‌) بخورید 11.5 فرانک باید پرداخت کنید که معادل ۱۲ دلار خواهد شد( هر فرانک 1.1 دلار ) .

رفت و آمد در این شهر نیز گران است و به طورکلی هزینه اقامت شما در شهر نمی تواند کمتر از ۶۰ تا۷۰ فرانک باشد آن هم برای سه وعده غذا، حمل ونقل و بازدید از موزه و یا مکان های دیدنی که باید بلیط ورودی تهیه کنید.

 ارزان‌ترین مقصد اروپایی را هم می توانم به اسپانیا اشاره کنم که همان ساندویچی را که شما قرار بود با 11.5 فرانک توی زوریخ خریداری کنید دربارسلون با 5.5 یورو تهیه می کنید.

چرا از ساندویچ بیگ مک برای سنجش استفاده کردم ؟ به این دلیل که در تمام نقاط دنیا دقیقا یک نوع ساندویچ و سیب زمینی و نوشابه است از نظر اندازه کیفیت و محتوا و بسیار مقیاس مقایسه خوبی است .

اگرچه خیلی از کسانی که جهان گردن هستند معیارهای مختلفی برای مقایسه قیمت ها با همدیگر دارند ولی به شخصه معیار بیگ مک را انتخاب کرده ام .

پدرم من نیز که خود به جهانگرد مشغول هستند معیار دیگری دارند و از شکلات اسنیکرز هزینه های مکان های مختلف را می سنجند .

برای مثل در سوئیس شما با دو فرانک می توانید یک اسنیکر تهیه کنید ولی همان شکلات را با یک یورو در بارسلون خریداری می کنید .

خطوط هوایی ارزان

اما در رابطه با راه های رسیدن به اروپا ،ارزانترین خروجی های (هاب،گت وی) خوبی که بخواهیم از خطوط هوایی خارجی استفاده کنیم شهر های استانبول و قطر هستند .

اما اگر بخواهیم که به طور مستقیم به اروپا سفر کنیم قطعاً ایرلاین های ایرانی را توصیه می‌کنم به دلیل قیمت های پایین آنها، شرکت های همچون ماهان و ایران‌ایر .

این خطوط هوایی به مقاصد اروپایی مثل فرانسه ، آلمان، ایتالیا، اسپانیا پرواز دارند و بهتر است از آنها بلیت تهیه کنید و البته به مراتب ارزانتر از ترکیش ایرلاین و قطر ایرویز هستند .

نحوه اقامت ارزان

در رابطه با نوع اقامت و محل اقامت بیشتر به مراحل دریافت ویزا وابسته هستیم اگر که از طریق آژانس اقدام کرده باشیم آژانس معمولاً هتل را برای ما رزرو کرده است .

و برنامه سفر بر اساس هتل‌ها داده شده است اما اگه کسی بتواند ویزای شینگن رو مستقیم و بدون کمک آژانس دریافت کند و قصد داشته باشد ارزان‌تر سفر کند می توانیم در هاستل ها اقامت کند .

نکته ای که باید در رزرو هاستل ها دقت کنید این است که ،جهت کاهش هزینه یک اتاق را بین چند نفر به اشتراک می گذارند.

و در واقع شما تخت را اجاره کرده اید اتفاقاً برای کسانی که سنشان بالا نیست و جوان هستن ممکنه فضای سرگرم کننده ای داشته باشد و خیلی اوقات بعد از ظهرها جوان های که توی هاستل هستند که معمولاً رده سنی شان بین ۱۸ تا ۳۰ ساله است دور هم جمع می شوند و تجربه روز که سپری کرده اند را به اشتراک می گذارند؛ معمولا هاستل ها محل خوبی برای دوستیابی است.

اپلیکیشن و سایت‌ hostelworld.com ، هاستل های مختلف رو به شما معرفی می کند درسایت booking.com هاستل های مختلفی برای رزرو هستند ؛ با این وجود hostelworld به صورت تخصصی این مسئله را ارائه می کند.

فقط دقت داشته باشید که یک نکته بسیارظریفی که باید توجه داشته باشید به اصطلاح safe است به این معنی که هاستل باید گاوصندوق داشته باشه.

به این دلیل که در یک اتاق مشترک هستید این مسئله مهمی است ، در عین حال همانطور که گفتم برای دوستیابی هم بسیار خوب است و در خیلی واقع شما از روز اولی که با بقیه آشنا می شوید از فردای آن روز با دیگر مسافران به تور می روید و از اماکن دیدنی بازدید می کنید.

روش دیگری که برای دیدن دیدنی ها وجود دارد اتوبوس‌های روبازی است که در سطح شهرها مختلف وجود دارد که اصطلاحا پاناروما تور برگزار می کنند .

این اتوبوس های روباز در تمام شهر های اروپای وجود دارند و با قیمت خیلی کم حدود ۵ یا ۶ یورو شما را در شهر گشت می دهند و خیلی از جاذبه ها رو ایستگاه به ایستگاه معرفی و وقت بازدید از آن مکان را می دهند .

تورهای رایگان

روش دیگری که کمتر به آن اشاره شده وجود free walking tour و free bicycle tour ها هست که یک تور گاید برای شما یک یا چند مکان را به صورت رایگان توضیح می دهد.

در این تور شما با یک گروه همراه می شوید و دوست پیدا می‌کنید والبته اماکن را به خوبی می‌شناسند و در نهایت می توانید به آن تورگاید هرچقدر بخواهید انعام می دهید.  معمولا برای یک ساعت بین ۵ تا ۱۰ یورو انعام در نظر می‌گیرند گرچه که اگر شما انعام ندهید مشکلی هم پیش نمیاد ولی خب به هرحال زیبنده تر و زیباتره که این پول رو پرداخت کنید .

گشت شهری ارزان

حمل و نقل عمومی در اروپا در قسمت مترو بسیار قوی است به صورتی که مترو پاریس به طور فوق‌العاده دقیق و خوب عمل می کند در عین حال بسیار کثیف و بسیار متکی دارد و کارتون خواب در آنجا اقامت دارند.

در عین حال مترو بارسلونا بسیار تمیز است و در رم (Rome) اتوبوس بسیار روش مناسبی برای حمل و نقل است و شما در تمام این شهرهای اروپایی می توانید دیلی پس (Daily Pass) یا تریپ دیلی پس تهیه کنید .

در این روش شما با پیش پرداخت می توانید به مدت چند روز از وسایل نقلیه عمومی بدون محدودیت استفاده کنید .در رابطه با خورد و خوراک هم با هزینه بسیار کم که قبلا اشاره شد میتوانید ادامه دهید .

معمولا هر وعده غذایی بین ۵،۶ یورو تا به قیمت یک استیک در یک رستوران لوکس بین 100 تا ۲۰۰ یورو می شود متغییر است .

گرچه مقاصد خاصی مثل موناکو و شهر مونت‌کارلو ممکن است هزینه میز شما هزار یورو نیز برسد در عین حال در تمام شهرهای اروپایی غذاهای خیابانی وجود دارد که شما می توانید غذا های جالب و متنوع محلی آن شهر را امتحان کنید و با قیمت های خیلی خوب ازش لذت ببرید.

یک نکته دیگه که جا دارد اشاره کنم غذا های ترکی در تمامی شهرهای اروپایی وجود داره و با مذاق ایرانی ها سازگار اند و یک سیخ کباب قیمت بالایی ندارد و می توان به عنوان بیرون بر نیز تهیه کرد و از آن لذت برد.

امیدوارم که این اطلاعات به درد همراهان همیار تورگاید بخوره و مفید باشه و اگر سوالی هم بود در خدمت همه عزیزان هستم با آرزوی سالی خوب برای شما و همه همراهان تون خدانگهدار .

دیدگاه‌ها (0)

*
*

دلیل بازگشت وجه