فروشگاه تفریحات سالم

چگونگی برگزاری تور طبیعت گردی – اسماعیل شهسوار

برگزاری تور طبیعت گردی
اسماعیل شهسوار

اسماعیل شهسوار – کارآفرین حوزه گردشگری

راهنمای رسمی گردشگری
برنامه ریز و مجری تورهای فرهنگی و ایرانگردی
دانشجوی مقطع ارشد کارآفرینی در گردشگری

صفحه اینستاگرام اسماعیل شهسواری

چگونه تورهای طبیعت گردی برگزار کنیم ؟ اسماعیل مراحل اجرا را با بیانی ساده اینطور بیان می کند .

پیش نیاز برگزاری تور طبیعت گردی

اگه کسی بخواد توی عرصه تورهای طبیعت گردی فعالیت کنه و شخصا تور برگزار کنه در گام اول باید مجوز ها و مدارک مورد نیاز قانونیش رو فراهم کنه که شامل کارت لیدری مختص طبیعت گردی و مجوز از آژانس و بیمه مسئولیت مدنی میشه .

حالا دوره ی مختص طبیعت گردی که مسیرش مشخصه امابرای گرفتن مجوز از آژانس نیاز هستش که با یک آژانس معتبر در این زمینه به توافق برسیم.

که خود به توافق رسیدن با آژانس بر سر قرارداد و تعیین میزان منفعت طرفین از اجرای تور خودش کلی جای بحث گفتگو داره که نمیخوام زیاد بازش کنم، فقط در همین حد بگم که به میزان خدمات طرفین در راستای برگزاری تور،سود و زیان مشخص میشه.

برای مثال اگر صفر تا صد برگزاری تور بره عهده خود شما است و یا گروهی که میخواهند تور را برگزار کنند آنگاه شرایط قرار داد خیلی می تواند متفاوت باشد .

و گاهی اوقات آژانس یک سری خدمات اضافه بر مجوز در اختیار شما قرار می دهد ، برای مثال گذاشتن کانتر در خود آژانس یا دادن ماشین های سفر و یا حتی انجام تبلیغات و … و خب نسبت به امکاناتی که به شما داده بلطبع امتیاز های را نیز دریافت خواهد کرد .

در نهایت بعد از عقد قرارداد آژانس برای هر تور شما مجوزهای لازم و یک لیست بیمه مسافران صادر می کند.

بستن پکیج طبیعت گردی

از طبیعت غافل نباشید و ببینید در کدام فصل قرار داریم که بسته به شرایط آب و هوا و اقلیم ، مقصد را برای اجرای تور در هر نقطه از ایران را انتخاب کنیم.

موضوع های دیگه ای هم وجود دارد که نیاز هست بهش توجه بشه مثل انتخاب جاذبه های گردشگری مناسب توی زمان مناسب هست.فرضا طبیعیه که توی فصل زمستان نمیشه تور آب نوردی سمت سپیدان و یاسوج برگزار کرد و کسی خریدار این تور نخواهد بود.

ضمن اینکه بعضی از  رویدادها و جاذبه ها فقط توی زمان خاصی از سال نمود پیدا می کنند مثل نرگس زار خفر که فصل و زمان خودش قابل مشاهده هست یا دره نوردی یا پیمایش تنگه رغز داراب که اواخر بهار و فصل تابستان مناسب برگزاری تور هستند. 

یک سفر اکتشافی برای پیدا کردن نقاط قوت و ضعف و چالش های سفر به این مکان مورد نظر برگزار کنید .

البته توی پرانتز بگم که این سفر فقط در صورتی نیاز هست که این اطلاعات رو از قبل نداشته باشیم،در غیر این صورت اینکار فقط هزینه های اضافی رو روی دوش ما میذاره .

سعی کنید پذیرش جامعه محلی را نیز بسنجید و گنجایش توریست پذیری مقصد را هم در نظر بگیرید، گاهی وقت ها امکان درگیری است و در خیلی موارد از جلب توجه نیز باید پرهیز کرد .

طی سفر مواردی چون هزینه ها ، محل استراحت و خوراک را حتما در نظر بگیرید و حتی مورادی که قرار است در قالب پکیج به مسافر ارائه دهید را نیز بنویسید .

برای مثال اگر قرار است آب نوردی داشته باشید هزینه قایق و … را هم پیگیری کنید و فراموش نشود اتوبوس و یا مینی بوس مورد نظر را هم در لیست بنویسید .

در مرحله بعد نیاز به بستن پکیج تور برای فروش تور هستش که بوسیله این پکیج ما محصولمون رو به مشتری معرفی میکنیم که شامل مدت سفر،خدمات سفر و هزینه سفر و … میشه که خود مسئله بستن پکیج آگاهی و مهارت خاص خودشو لازم داره.

اجرای تور طبیعت گردی

اولین کار برای برگزاری تور طبیعت گردی ، تشکیل گروه اجرایی است تا وظایف تقسیم شود چرا که به تنهای نمی توانید این همه موارد و چالش های که با آن دست و پنجه نرم خواهید کرد را انجام دهید .

وسایلی که مورد نیاز است و یا اشخاصی را که برای سفر نیاز دارید پیش بینی و استخدام کنید .

البته ناگفته نماند که جذب مشتری و تبلیغات مهمترین مسئله یا چالش برگزار کننده های تور هست که نیاز به علم کافی در مورد مارکتینگ و بازاریابی داره،چون مشتری یا مسافر رکن اصلی هر تور هستن و طبیعتا بدون مشتری حتی اگه بقیه مراحل هم به خوبی پیش بری تلاشی بیهوده هستش. 

چون شما خدمات دهنده یا فروشنده تور هستید و محصولتون که تور هست رو باید به فروش برسانید وقتی محصول دیده نشه یا به مرحله فروش نرسد پس عملا توری وجود نخواهد داشت.

بیمه نامه را یادتان نرود حتما آن را از قبل آماده کنید تا مشکلی پیش نیاید .

در کنار همه ی اینها انتخاب وسیله حمل و نقل مناسب و راننده با اخلاق،حرفه ای و با تجربه در اجرای تور نیز مسئله ای چالش برانگیز خواهد بود. 

کلام آخر در برگزاری تور طبیعت گردی ، اینکه برنامه ریزی و برگزاری تور کاری ساده نخواهد بود و بهتره در قالب یک تیم یا گروه حرفه ای پیش بریم تا زودتر به نتیجه برسیم.

دیدگاه‌ها (3)

*
*

  سارا محمدی مهمان مارس 10, 2020 پاسخ

  فوق العاده کاربردی جناب شهسوار
  سپاس فراوان ????

  مهرزاد مهمان مارس 10, 2020 پاسخ

  سلام. مختصر و مفید نکاتی که ارائه شده جالب این است و راهنمای خوبی برای سایر فعالین این حوزه و علاقه مندان است.

  عرفان مهمان مارس 10, 2020 پاسخ

  درود اسماعیل عزیز..موفق باشی

دلیل بازگشت وجه